Jak przepchać sedes? – sprawdź nasze sposoby

Kiedy woda w toalecie wypełnia muszlę, zamiast spływać do kanalizacji, to nie trzeba być hydraulikiem, żeby wiedzieć, że odpływ się zatkał. Co więcej, nie trzeba nawet od razu wzywać pomocy hydraulika, aby – prozaicznie rzecz ujmując – odetkać kibel. Jest na to kilka domowych sposobów, których warto spróbować, zanim zadzwonimy po fachowców od mokrej roboty. Przedstawiamy najpopularniejsze i najskuteczniejsze z nich.

Tradycyjny przepychacz do sedesu

Przepychacz z drewnianym trzonkiem i gumową końcówką to sprzęt, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Przy pomocy tego prostego mechanizmu możemy rozwiązać większość kanalizacyjno-sanitarnych problemów. W przypadku zapchanej toalety najpierw musimy opróżnić sedes z nadmiaru wody. Następnie przykładamy końcówkę przepychacza do odpływu i pompujemy, aż zalegające w rurze nieczystości spłyną do kanalizacji. Możemy także zrobić prowizoryczny przepychacz z plastikowej butelki: odcinamy dół, nacinamy pionowo w kilku miejscach – i tą ponacinaną stroną przykładamy butelkę do odpływu, po czym wykonujemy kilka ruchów pompujących, aby usunąć zator.

Sprężyna do rur

W trudniejszych przypadkach, jeżeli przepychacz nic już nie może zdziałać, trzeba sięgnąć po sprężynę hydrauliczną. To zwinięty stalowy drut z korbką, którym usuniemy zanieczyszczenia z głębi rur kanalizacyjnych, aby skutecznie udrożnić zatkaną toaletę. Choć sprężyna – podobnie jak przepychacz – jest dość prostym mechanizmem, to jednak do jej obsługi potrzebne są już 2 osoby. Jedna kręci korbą, druga zaś wsuwa drut w głąb rury. Następnie powoli wyciągamy drut, a wraz z nim – zalegające w kanalizacji odpadki. Jeżeli nie mamy w domu sprężyny, możemy również skonstruować ją samodzielnie, z metalowego wieszaka na ubrania – nie będzie to może tak efektywne, ale na pewno pomocne.

Sprawdź również artykuł: Zapchana toaleta – jak sobie z nią poradzić

Koreańska nakładka

Ciekawym sposobem na zapchaną toaletę jest także południowokoreański wynalazek Pongtu. To plastikowa nakładka, którą nakleja się na muszlę toaletową (nakładka musi szczelnie przylegać do krawędzi muszli, aby woda nie wydostała się na zewnątrz). Następnie spłukujemy wodę, w wyniku czego nakładka wybrzusza się. Naciskamy na wybrzuszenie kilkakrotnie, aż woda odpłynie do rur, a toaleta zostanie odetkana.

Jeżeli nie jesteś w stanie poradzić sobie samemu, skorzystaj z naszej usługi hydraulik szczecin

Środki chemiczne do udrażniania sedesu

Jeżeli „mechaniczne” oczyszczanie zatkanej toalety nas przerasta, można spróbować środków chemicznych. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o dokładnym opróżnieniu sedesu z wody, w przeciwnym wypadku preparat wsypany do odpływu może od razu zacząć pryskać i nas poparzyć. Nie należy również przesadzać z ilością tego typu środków – jeżeli wsypiemy ich zbyt dużo, a do tego nie spłuczemy dokładnie, preparat może osadzać się w rurach, tworząc kamienne złogi, z którymi sami już sobie nie poradzimy. Hydraulik Wrocław

W każdym z opisanych tu przypadków warto pamiętać o środkach ostrożności, które pozwolą nam uniknąć zarówno przykrych, jak i niebezpiecznych konsekwencji. Zanim przystąpimy do działania, zakładamy gumowe rękawiczki, a w bardziej skomplikowanych przypadkach – także maseczkę lub inne zabezpieczenie na twarz. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy stosowana przez nas metoda nie pogorszy sytuacji, najlepiej od razu zadzwonić po hydraulika.

TOP porady

Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić
Dodane: 05 października 2021


Jak naprawić cieknącą spłuczkę do WC?
Dodane: 18 września 2021


Jak odetkać zlew – domowe sposoby
Dodane: 24 sierpnia 2016


Jak zapobiegać niedrożności kanalizacji?
Dodane: 15 października 2016


Zatkany zlew w kuchni – podpowiadamy, jak go samemu odetkać
Dodane: 18 kwietnia 2016


Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę
Dodane: 20 września 2021


Hydraulik Gdynia
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Gdańsk
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Chorzów
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Bytom
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Białystok
Dodane: 23 maja 2018