
Coś kapie w nocy? Pod kaloryferem zbiera się woda? Zawór w kaloryferze się poci? Cieknący kaloryfer to najczęstsza przyczyna wezwań hydraulika. Jak najszybsze usunięcie usterki jest konieczne: miejsce rozszczelnienia może się powiększyć, a szkody stać się poważne. Cieknący grzejnik może przestać grzać, spowodować zniszczenie podłogi, a nawet zalać sąsiada.
Co zrobić z cieknącym kaloryferem – wymiana zaworu w kaloryferze
W razie stwierdzenia usterki instalacji grzewczej należy w pierwszej kolejności sprawdzić, w którym miejscu powstała nieszczelność. Dlaczego grzejnik cieknie? Powodem jest cieknący zawór wody, puścił spaw między żeberkami, powstała dziurka korozyjna w innym miejscu grzejnika…? Taką wstępną diagnostykę możemy przeprowadzić we własnym zakresie bez względu na to, czy zdecydujemy się naprawiać cieknący grzejnik sami, czy zlecimy to fachowemu hydraulikowi. Informując go o miejscu przecieku skrócimy czas naprawy, będzie też przygotowany do konkretnej usługi czy będzie to nowe uszczelnienie, wymiana zaworu w kaloryferze czy konieczna wymiana grzejnika….
Jakie są przyczyny tego, że kaloryfer cieknie – przeczytaj nasze porady:
Nieszczelny zawór kaloryfera – uszczelniać, czy wymienić zawór w grzejniku?
Zawór grzejnika może cieknąć z różnych powodów. Stare grzejniki żeliwne były uszczelniane pakułami, później taśmą teflonową, a obecnie uszczelkami. Te materiały zużywają się z biegiem czasu. Jeżeli zawór w kaloryferze jest nieuszkodzony i cieknie z powodu słabej izolacji można wymienić uszczelkę we własnym zakresie. Może jednak wymagać to spuszczenia wody z kaloryfera i być trudne, szczególnie w sezonie grzewczym. Po takiej naprawie należy też odpowietrzyć instalację.
Wymiana zaworu w kaloryferze – procedura
Jeśli jednak ma zerwany gwint albo przepuszcza zawór kulowy – zawór trzeba wymienić. Procedura jest podobna: spuszczenie wody, wymiana wadliwego zaworu w grzejniku, odpowietrzanie. Hydraulik (hydraulik Opole) może również zastosować zamrażanie rurek, co usprawnia naprawę lub wymianę, szczególnie w starych systemach grzejników połączonych szeregowo, przepływowych.
Przed przystąpieniem do prac we własnym zakresie należy zaopatrzyć się w nowy, pasujący typem i rozmiarem zawór, posiadać odpowiednie narzędzia, i materiały izolacyjne, np. uszczelki i taśmę teflonową. Nieukończenie pracy z powodu złego przygotowania spowoduje brak ogrzewania w pomieszczeniu lub domu.
Nieszczelne spawy, dziurki korozyjne na żeberkach kaloryfera.
Tam, gdzie żelazo i woda, zawsze w końcu pojawi się rdza. Jeśli widać rdzawe miejsca na kaloryferze, to prawdopodobnie woda zrobiła sobie drogę na zewnątrz. Jeśli kaloryfer ma więcej takich miejsc – nie warto go naprawiać, najlepiej wymienić w całości, a wymianę zlecić hydraulikowi.
Czasem zdarza się, że kaloryfer jest w dobrym stanie, ale niedokładny spaw w jednym miejscu lub mała perforacja korozyjna delikatnie przepuszcza i taki grzejnik można spróbować naprawić. Uszczelnienie przeprowadza się za pomocą specjalnego kleju lub lutowaniem. Jednak takie rozwiązania mogą okazać się tymczasowe, bo problem powróci i wymiana grzejnika w perspektywie będzie bardziej opłacalna nie tylko ekonomicznie: oszczędzając pieniądze na naprawy, czas i… nasze nerwy. 😉
Cieknący śrubunek – przykręcać ostrożnie !
Jeśli woda wycieka na dopływie lub odpływie wody z grzejnika (w nowych grzejnikach zwykle znajdują się u dołu, w starszych mogą znajdować się w innych miejscach) przyczyną mogą być niedokręcone śruby. Na pewno jest to usterka, którą możemy usunąć we własnym zakresie. Posiadając klucz w odpowiednim rozmiarze lub klucz uniwersalny, można dokręcić śrubunek zachowując ostrożność. Przekręcona, zmiażdżona uszczelka nie będzie zabezpieczać zaworu i spowoduje nasilenie się wycieku!
Pozostałe opisane rodzaje usterek lepiej zlecić hydraulikowi, który przyjeżdżając do takiej awarii ma pełny asortyment stosowanych zaworów, śrub i kluczy. Naprawa nie powinna zająć więcej niż godzinę, a specjalista spojrzy przy okazji na ogólny stan instalacji, np. w razie konieczności odpowietrzy kaloryfery.
Nie lekceważmy błahych z pozoru usterek, a grzejniki będą nam zapewniać ciepło i komfort przez wszystkie dni „złej” zimy.
Podobne wpisy:

Naprawa sprzętu AGD – wynajmij profesjonalistę miej problem z głowy
Czytaj Dalej

Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić
Czytaj Dalej

Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę
Czytaj Dalej

Jak naprawić cieknącą spłuczkę do WC?
Czytaj Dalej