Zatkany zlew w kuchni – podpowiadamy, jak go samemu odetkać
Zapchany zlew w Kuchni

Każdego dnia lądują w nim jakiejś resztki. Drobinki pokarmów, tłuszcz i inne zanieczyszczenia łączą się w większe fragmenty, powodując od czasu do czasu gorszą pracę kuchennego zlewu. Co zrobić, gdy woda słabo spływa? Nie pozwolić, by zlew zapchał się całkowicie. Jak? Czyszcząc syfon i przepychając rur. Przeczytasz w tym artykule jak udrożnić zatkany zlew w kuchni.

Domowe sposoby na zapchany zlew w kuchni

Poważnym zapchaniom zlewów w kuchni z pewnością jesteśmy w stanie zapobiec, uważając na to, co wrzucamy do zlewu, a także regularnie przepłukując go specjalnymi preparatami. I wcale nie muszą to być środki chemiczne. Bardzo dobrze sprawdza się roztwór przygotowany ze szklanki octu oraz 1/3 szklanki sody oczyszczonej. Po połączeniu składników i zajściu między nimi reakcji (będzie się pienić), roztwór należy wlać do zlewu. Po około 5 minutach należy spłukać wszystko gorącą wodą. Ta metoda sprawdza się, gdy jest stosowana regularnie, a w rurach nie znajduje się wiele zanieczyszczeń. A co, jeśli woda nie chce spływać? Jak odetkać zlew w kuchni?

Jak udrożnić zatkany zlew w kuchni — zapchany syfon

Zatkany zlew w kuchni to bardzo często wina zapchanego syfonu. Dlatego też od niego należy zacząć. Syfon (dla tych, którzy nie wiedzą) jest to element łączący zlew z instalacją kanalizacyjną. Aby go przeczyścić, wystarczy odkręcić część łączącą syfon z instalacją i wyciągnąć zalegający w nim zlepek brudów oraz pozwolić spłynąć temu, co w nim zalega. Oczywiście przed okręceniem, należy podstawić pod odpływ wiadro lub miskę, do której nieczystości spłyną. Dziś większość syfonów jest plastikowych, a odkręcenie ich nie sprawia problemu. Jeśli masz stary żeliwny model — pomyśl o jego wymianie, bo samodzielne czyszczenie może okazać się wręcz niemożliwe.

Niezawodny przepychacz, czyli jak odetkać zlew w kuchni

Przepychanie rur w domowych warunkach także nie jest zadaniem niewykonalnym. I nie potrzebujesz do tego specjalistycznych sprzętów. Wystarczy tradycyjny przepychacz do rur. W pierwszej kolejności musisz zatkać otwór przelewowy, a jeśli zlew jest dwukomorowy, również odpływ w sąsiedniej komorze. Następnie nalej do komory tyle wody, by przykryła odpływ, który chcesz przepchać. Następnie przyłóż do niego gumowy kielich i za pomocą drążka dociskaj go, wytwarzając podwyższone ciśnienie. Dolewaj wody tak długo, aż zauważysz, że swobodnie zaczęła ona spływać. Uwaga! Przepychanie rur w ten sposób powoduje przesunięcie się zatoru do dalszej części kanalizacji, a nie jego usunięcie. I może zdarzyć się, że z czasem zatka on rurę odpływową. Dlatego warto przepychacz wykorzystać do „wyssania” nieczystości z umywalki poprzez delikatne przyłożenie kielicha do odpływu, lekkie naciśniecie i gwałtowne pociągnięcie w górę. Co prawda umywalka się zabrudzi, ale rury nie zostaną zapchane.

Sprawdź również artykuł: Sposób na zatkane rury

Spirala — zapchany zlew dwukomorowy

Spirala do przepychania rur i zapchanych zlewów w kuchni to proste w obsłudze urządzenia mechaniczne, które z najdziesz w każdym sklepie instalacyjnym, czy markecie budowlanym. Jest to stalowy drut zwinięty w spiralę, zakończony korbką. By go użyć, musisz odkręcić syfon, a następnie włożyć drut i za pomocą korbki wprowadzić go do rury. Najlepiej, gdy będą robiły to dwie osoby — jedna będzie przytrzymywać drut, a druga go wkręcać, aż zostanie wkręcony w całości. Następnie należy wykręcać wyciągając tym samym zalegające w rurach niesoczystości.

Zatkany zlew w wielu przypadkach można odetkać samodzielnie. A bynajmniej warto spróbować, zanim wezwie się fachowca — jeżeli nie dacie rady, polecamy skorzystać z naszych usług: Hydraulik Katowice

TOP porady

Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić
Dodane: 05 października 2021


Jak naprawić cieknącą spłuczkę do WC?
Dodane: 18 września 2021


Jak odetkać zlew – domowe sposoby
Dodane: 24 sierpnia 2016


Jak zapobiegać niedrożności kanalizacji?
Dodane: 15 października 2016


Zatkany zlew w kuchni – podpowiadamy, jak go samemu odetkać
Dodane: 18 kwietnia 2016


Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę
Dodane: 20 września 2021


Hydraulik Gdynia
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Gdańsk
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Chorzów
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Bytom
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Białystok
Dodane: 23 maja 2018