Jak naprawić cieknącą spłuczkę do WC?
jak naprawić spłuczkę starego typu

Z WC korzystamy co najmniej kilka razy dziennie, więc siłą rzeczy uruchamiamy również spłuczkę. Popsuty mechanizm uniemożliwia komfortowe korzystanie z toalety i powoduje zwiększenie rachunku za wodę. Aby zapobiec fizycznym oraz ekonomicznym szkodom, konieczna jest szybka naprawa. Jak naprawić cieknącą spłuczkę?

Spłuczka przepuszcza wodę – przyczyny

Usunięcie usterki wymaga znalezienia przyczyny. W pierwszej kolejności znajdź miejsce, w którym spłuczka przecieka. Najczęściej za problem odpowiada pęknięta uszczelka albo uszkodzony zawór. Gdy w zaworze spłukującym pojawia się nieszczelność, spłuczka nie napełnia się całkowicie. Problem może też dotyczyć zaworu napełniającego. Kiedy z niego cieknie, woda nieustannie spływa do spłuczki i wylewa się przez przelew awaryjny. Kolejna przyczyna nieprawidłowego działania spłuczki do WC to źle wyregulowany pływak. Może też być oderwany od zaworu.

Pływaki do spłuczek – co powoduje wylewanie się wody?

Woda ze spłuczki leje się do miski sedesowej często z powodu problemu z pływakiem. Przyczynę wycieku stanowi niekiedy jego złe ustawienie. Woda przelewa się, gdy jego ramię – czyli pałąk, na którym jest zawieszony – znajduje się zbyt wysoko. Jeżeli pływak do spłuczki jest usytuowany nieprawidłowo, należy spróbować skierować jego ramię w dół albo przykręcić śrubę odpowiadającą za regulację jego położenia. Jeżeli to nie zadziała, pozostaje jego wymiana.

Jak naprawić spłuczkę starego typu?

W zależności od modelu sedesu mechanizm spłuczki może się różnić. Zasada działania spłuczki jest ta sama, ale różnice dotyczą szczegółów. W spłuczkach starego typu pojemnik na wodę znajdował się pod sufitem, a uruchomiało się ją poprzez pociągnięcie za sznurek. Z czasem pojawiły się wersje z pojemnikiem nad sedesem wyposażone w przycisk.

W zaworze spłukującym za usterkę może odpowiadać uszczelka. Przepuszcza wodę, gdy jest uszkodzona, zabrudzona lub źle ułożona. Gdy zawór spustowy działa prawidłowo, po pociągnięciu sznurka podnosi się blokada i woda spływa do muszli. Jeżeli uszczelka nie działa prawidłowo, ze spłuczki cieknie cienka stróżka wody. Sprawdź również artykuł: jak odetkać toaletę butelka

Kiedy spłuczka starego typu wydaje dźwięk, jakby woda cały czas napływała, wówczas prawdopodobnie mamy do czynienia z awarią zaworu napełniającego. Trzeba zamknąć wodę i zdjąć pokrywę. Zdarza się, że to pływaki do spłuczek powodują takie problemy, dlatego najpierw sprawdź, czy pływak jest ustawiony prawidłowo. Jeżeli to nie rozwiąże problemu, przyjrzyj się, czy membrana w zaworze doprowadzającym jest pokryta warstwą brudu. Czasem wystarczy ją oczyścić. Jeżeli żadne z powyższych działań nie przywrócą prawidłowego działania spłuczki, trzeba będzie wymienić zawór.

Naprawa spłuczki podtynkowej – czy stwarza problemy?

Chociaż spłuczka podtynkowa nie jest tak łatwo dostępna, jak natynkowa, nie oznacza to, że jej naprawa nie może przebiegać bez problemów. Zbiorniki podtynkowe charakteryzują się konstrukcją pozwalającą na usunięcie usterki bez konieczności rozkuwania ściany. Jest to konieczne tylko, gdy trzeba wymienić całą spłuczkę.

Jeżeli mamy do czynienia z usterką, którą łatwo naprawić, wystarczy usunąć panel z przyciskami do uruchamiania spłukiwania. Po wyciągnięciu płytki zasłaniającej dojście do stelażu uzyskamy niewielki otwór rewizyjny, który umożliwia wymianę uszczelki. W naprawie spłuczki podtynkowej zasady działania są podobne jak w innych spłuczkach, a jedyna różnica to ta, że dostęp do niej jest mniej komfortowy.

Przykładem podtynkowych rozwiązań są spłuczki do WC Geberit, które zostały zaprojektowane z myślą o możliwości wymiany części zamiennych bez uszkodzenia panelu. Pomimo tego, że otwór rewizyjny jest mały, umożliwia wymianę zaworu.

Naprawa spłuczki, gdy został uszkodzony zawór spłukujący

Uszkodzenie uszczelki to najczęstsza przyczyna niedziałającego zaworu spłukującego. Wiadomo, że spłuczka jest intensywnie użytkowana, dlatego z czasem uszczelka przy zaworze może pęknąć lub przesunąć się. Gdy spłuczka nie odbija, zakręć zawór wody, zdejmij pokrywę spłuczki i opróżnij ją. Oczyść zawór, sprawdź uszczelkę, czy znajduje się we właściwym miejscu. Jeżeli to nie pomoże, wymień ją. Za awarię spłuczki może też odpowiadać druga uszczelka umiejscowiona przy wylocie wody do spłuczki. Czytaj również: jak przepchać kibel

Naprawa spłuczki, gdy uszkodzeniu uległ zawór napełniający

Zawór napełniający może nie działać z powodu złego ustawienia pływaka, który jest z nim połączony. Gdy pływak nie znajduje się na właściwym poziomie, nie dochodzi do automatycznego zamknięcia dopływu wody, przez co woda się niepotrzebnie leje. O źle ustawionym pływaku informuje dźwięk nieustannie płynącej wody. Po zmianie jego położenia problem powinien zniknąć. Jeżeli nadal istnieje, może za to odpowiadać zabrudzona membrana. W ostateczności zawór trzeba wymienić.

Jeżeli nie masz pojęcia, jak sprawdzić, co się dziej ze spłuczką albo wszystkie przedstawione opcje zostały przetestowane, hydraulik Gliwice zawsze pomoże. Lepiej wezwać specjalistę, zamiast tracić czas i ryzykować kolejną usterką.

Spłuczka podtynkowa Geberit – cieknie woda

Spłuczka podtynkowa Geberit to popularne i wygodne rozwiązanie, które pozwala ukryć spłuczkę w ścianie, co przekłada się na estetyczny wygląd łazienki. Jednak, jak każde urządzenie, może ona ulec awarii. Jednym z najczęstszych problemów związanych z tego typu spłuczkami jest cieknąca woda.

Przyczyną cieknącej spłuczki podtynkowej Geberit może być wadliwe uszczelnienie lub zepsuty zawór spustowy. W takim przypadku, woda może wyciekać do ściany lub bezpośrednio do toalety, co może prowadzić do powstania szkód w łazience..

Aby rozwiązać problem cieknącej spłuczki, należy przede wszystkim wyłączyć dopływ wody do spłuczki i skontaktować się z fachowcem, który dokładnie zdiagnozuje przyczynę problemu. W przypadku wadliwego uszczelnienia, konieczne będzie jego wymienienie lub ponowne nałożenie. Natomiast w przypadku uszkodzonego zaworu spustowego, konieczna będzie jego naprawa lub wymiana.

Warto pamiętać, że cieknąca spłuczka podtynkowa Geberit nie tylko wpływa na wygląd łazienki, ale może również prowadzić do poważniejszych problemów. Dlatego, jeśli zauważysz, że spłuczka cieknie wodę, niezwłocznie podjęcie kroków naprawczych jest kluczowe.

Podobne wpisy:

hydraulik Wrocław

Hydraulik Wrocław: Twój niezawodny partner we wszelkich sprawach hydraulicznych

Czy kiedykolwiek miałeś do czynienia z awarią hydrauliczną w środku nocy? A może potrzebowałeś kogoś, kto sprawdzi, czy wszystkie rury ...
Naprawa AGD

Naprawa sprzętu AGD – wynajmij profesjonalistę miej problem z głowy

Dążymy do zadowolenia naszych klientów i robimy to poprzez profesjonalną pracę za rozsądną cenę. Specjaliści z Restartagd.pl naprawią pralkę, zmywarkę ...
cieknący kaloryfer

Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić

Coś kapie w nocy? Pod kaloryferem zbiera się woda? Zawór w kaloryferze się poci? Cieknący kaloryfer to najczęstsza przyczyna wezwań ...

Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę

W domowej instalacji centralnego ogrzewania zdarzają się usterki, z którymi można poradzić sobie samodzielnie. Gdy pompa CO przestaje działać, nie ...
TOP porady

Cieknący kaloryfer – sprawdź jak temu zaradzić
Dodane: 05 października 2021


Jak naprawić cieknącą spłuczkę do WC?
Dodane: 18 września 2021


Jak odetkać zlew – domowe sposoby
Dodane: 24 sierpnia 2016


Jak zapobiegać niedrożności kanalizacji?
Dodane: 15 października 2016


Zatkany zlew w kuchni – podpowiadamy, jak go samemu odetkać
Dodane: 18 kwietnia 2016


Pompa CO nie działa – sprawdź, jak naprawić usterkę
Dodane: 20 września 2021


Hydraulik Gdynia
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Gdańsk
Dodane: 25 maja 2018


Hydraulik Chorzów
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Bytom
Dodane: 23 maja 2018


Hydraulik Białystok
Dodane: 23 maja 2018