Zatory w rurach kanalizacyjnych powstają zazwyczaj w wyniku nagromadzenia się tam odpadków, włosów, jedzenia czy tłuszczu, który tworzy warstwy osadu. Czasem jednak przyczyną może być zbyt mała średnica rur lub zbyt mały spadek instalacyjny (taka sytuacja najczęściej ma miejsce w blokach). Woda wówczas spływa wolniej, a jeżeli dodamy do tego jeszcze trochę resztek z obiadu – zator gwarantowany. Czy w takiej sytuacji musimy od razu wzywać hydraulika? Niekoniecznie. Jeżeli problem jest niewielki, możemy sami podjąć próbę udrożnienia kanalizacji.
Sprawdź syfon w kanalizacji
Często odpadki gromadzą się w syfonie – to część instalacji, w której zatrzymuje się część wody, aby nieprzyjemne zapachy z kanalizacji nie przedostawały się nam do mieszkania przez odpływ w zlewie, brodziku czy toalecie. W nowszych budynkach syfony, podobnie jak rury, są zazwyczaj wykonane ze sztucznych tworzyw, więc czyszczenie nie powinno sprawiać problemu: podstawiamy miskę pod zlew, odkręcamy syfon i wyjmujemy z niego zanieczyszczenia. Trudności mogą pojawić się w przypadku starych, żeliwnych rur – wówczas nawet do wyczyszczenia syfonu dobrze jest wezwać fachową pomoc.
Może zainteresuje Ciebie również artykuł: Zanim wezwiesz hydraulika – metody udrażniania kanalizacji
Użyj przepychacza do rur w kanalizacji
Chyba każdy ma w domu tradycyjny przepychacz: gumowy kielich na drewnianym trzonku. Ten prosty przyrząd przykładamy do odpływu i dociskamy kilkakrotnie, aż wytworzy się ciśnienie, które przepchnie nieczystości zalegające w rurach i sprawi, że spłyną do kanalizacji. Jednak taka metoda niesie ze sobą pewne ryzyko – wprawdzie umywalka będzie już działała prawidłowo, ale odpadki mogą utworzyć zator w głębi rur i po pewnym czasie problem powróci. Dlatego najlepiej jest wyciągnąć je z odpływu. Aby to zrobić, po lekkim przyciśnięciu kielicha przepychacza do odpływu pociągamy go energicznie w górę. Zanieczyszczenia znajdą się z powrotem w umywalce – wyrzucamy je do śmietnika i mamy pewność, że rury są w pełni drożne. Masz nadal problem? Skorzystaj z usługi hydraulik Gdynia
Wkręć sprężynę hydrauliczną
Bardziej zaawansowaną metodą jest czyszczenie kanalizacji przy pomocy sprężyny hydraulicznej. Sprężyna ręczna do elastyczny drut, zakończony haczykiem, rozwijany przy pomocy korbki. Aby pozbyć się zanieczyszczeń, należy wkręcić drut w głąb rury, po czym stopniowo go wyjmować – wraz z nim wyciągniemy wszystkie większe odpadki. Dostępne są również sprężyny napędzane elektrycznie – to jednak już bardziej specjalistyczne i dużo droższe urządzenie. Udrażnianie rur sprężyną hydrauliczną jest skuteczne, ale nie należy do najprzyjemniejszych czynności. Jeżeli podejmujemy się tego zadania, warto pamiętać o rękawicach gumowych i ochronie twarzy (np. maseczka ochronna) . Poza tym nie każdy ma w domu taki przyrząd – jeśli rury w domu nie zapychają się nam co tydzień i nie widzimy potrzeby kupowania sprężyny, wtedy najlepiej skorzystać z usług hydraulika.
Przeczytaj także: Sposób na zatkane rury
Detergenty chemiczne w walce z zatkaną kanalizacją
Czyszczenie rur preparatami w proszku czy w żelu działa jedynie w przypadku naprawdę niewielkich zatorów – najlepiej stosować to jako profilaktykę. Trzeba także pamiętać o dokładnym spłukaniu detergentu, ponieważ tego typu środki mogą osadzać się na ściankach rur i doprowadzić do ich skamienienia – a to już poważniejszy problem – w takim przypadku warto skorzystać z usługi hydraulik Poznań.